SİLOPİ’DE TANDIR EKMEK FIRINI DAR GELİRLİLERİ SEVİNDİRİYOR

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yeni açılan tandır ekmek fırını kadınlar için gelir kapısı oldu. Fırında çalışan kadınlar 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi kimselere ücretsiz ekmek dağıtımı yapıyor.

8 Nisan 2020  
 
 


Ofis mahallesi 26. cadde üzerinde yeni açılan tandır ve saç ekmeği imalatı dört kadın için geçim kaynağı oldu. Kendi ayakları üzerinde duran ve ailelerine katkı sunan kadınlar ihtiyaç sahiplerine de destek oluyor. Kadınlar, ihtiyaç sahibi aileler ile 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişilere ücretsiz ekmek vererek takdir topluyor. Fırında çalışan Hayriye Toğurlu, “burada tandır ve saç ekmeği yapıyoruz. Bu işe dört bayanla başladık. Evden çıkamayan yaşlılara ücretsiz ekmek götürüyoruz” dedi.

Tandır Ekmeği Nedir ?

Bölgede yaygın olarak devam eden tandırda ekmek pişirme geleneği, özellikle sofra kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.Mayalanmış hamur, bir süre bekletildikten sonra ekşimesiyle tandırın başına getirilir. Eşit şekilde yumaklara ayrılan hamur, elde çırpılarak bir buçuk santim kalınlığında açılır. Yöreye göre üzerine; un, susam, yumurta veya su serpilir. Bundan sonra hamur, tandırın iç duvarlarına yapıştırılarak pişirilir. Bu işlemlerden sonra pişen ekmek bol miktarda hazırlanıp uzun müddet de saklanabilir.

Asırların taşıyıp da günümüze getirdiği tandır ekmeğine tüm bölge halkı gibi Şırnaklılar da özel bir ilgi gösteriyor. Özellikle kırsal kesimlerde daha fazla rağbet gören tandır ekmeği; lezzeti, enfes kokusu, uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu dolayısıyla köylüler tarafından tercih ediliyor.”