VATANDAŞLARA BRUSELLA KONUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı hekimleri tarafından Kasrik Aile Destek Merkezi' nde ve camilerde vatandaşlara "Brusella nedir, nasıl bulaşır, belirtileri ve tedavisi" hakkında bilgilendirme eğitimleri verildi. Broşürler dağıtıldı.

1 Ekim 2019  
 

Merkez Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. İsmail Boyacı Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi’nin yürüttüğü, toplum sağlığını korumaya yönelik çalışmalar hızını kesmeden devam etmektedir. Bu amaçla Şırnak merkez ve köylerinde artan Brusella enfeksiyonu vakalarına yönelik, Kızılsu Köyü ve Kasrik Beldemizde, eğitim ve farkındalık faaliyetlerinde bulunduk. Şırnak İl Müftülüğümüz’ün destekleriyle Kızılsu Merkez Camisinde, Cami imamı Tevfik Danış’ın yardımıyla 220 kişiye Cuma namazından önce Brusella eğitimi verdik. Eğitimin sonunda köyümüzde çok iyi ağırlandık ve eğitim hakkında çok çok iyi geri bildirimler aldık.

Ayrıca Kasrik Beldesi Aile Destek Merkezi koordinatörü Besna Atan’ın destekleriyle, köy hanımlarının katıldığı 20 kişiye Brusella farkındalık eğitimi verdik. Eğitimin sonunda ek olarak Ana Çocuk sağlığına yönelik uyarılarda bulunup, KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Ayrıca beldenin kıraathanesine uğrayarak vatandaşlarımıza Brusella ile ilgili broşürler dağıtıp, bilgilendirmelerde yapıldı.

Duyurularımızın daha etkin olması için eğitimlerimizi vatandaşlarımıza hem Türkçe hem de Kürtçe verdik.

Brusella enfeksiyonu; çiğ veya iyi kaynatılmamış süt ile bu sütten elde edilen ürünlerin (peynir, yoğurt, tereyağı, kaymak vs.) tüketilmesiyle insana bulaşır. Ayrıca hasta hayvanların etleri, vücut sıvıları, doğum atıkları ve enfekte hayvanlarla temas, diğer bulaş yollarıdır. Hastalığın; ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas–eklem ağrıları, bel–bacak ağrıları, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi gibi belirtileri bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi mümkündür fakat hastanın bir süre yaşam konforu düşer. Hastalığın belirtilerini gören vatandaşlarımızın aile hekimlerine başvurması, şüphe durumunda devlet hastanelerine yönlendirilmesi gerekmektedir.

Hastalığa karşı en etkin yol; aslında bu hayvanların ilk başta hastalanmamasına ve insanlara bulaşmamasına yönelik çalışmalardır. Bu amaçla hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın, hayvanlarını  veteriner kontrolünde aşılatmaları ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Hayvanlardan sağılan sütün, iyi kaynatılarak tüketilmesinde dikkatli olunmalıdır.” Dedi