ÜNİVERSİTEDE HİZMET İÇİ EĞİTİM BAŞLADI

Şırnak Üniversite Rektörlüğü tarafından idari, hizmetli ve sürekli işçi personeline yönelik düzenlenen 2019 Hizmet İçi Eğitimi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılış programıyla başladı.

13 Eylül 2019  
 

Şırnak Üniversitesinde kurumsal kültür bilincini oturtmak ve bunu yaygınlaştırmak amacıyla   farklı üniversitelerden, çeşitli kamu kuruluşlarından, özel sektörden ve kurumumuzda alanında uzman kişiler tarafından verilecek eğitim üç gün boyunca devam edecek. Programa, Üniversite Rektörü Mehmet Emin Erkan, Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Baz, Üniversite idari amirleri ve idari personelimiz katıldı.

Açılış programı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan’ın selamlama konuşmasıyla başladı. Rektör Erkan, “Şırnak Üniversitesi olarak biz farklı görüş ve düşünceleri bünyesinde barındıran ve birbirine saygı çerçevesinde davranan kocaman bir aileyiz. Bu ailenin değerli bir parçasını oluşturan idari personelimiz kurumun hızlı ve sorunsuz işleyişinde önemli bir yerde durmaktadır. İnanıyorum ki sizlere verilecek olan bu eğitimle beraber kurum kültürümüzü daha da pekiştireceğiz. Dışarıdan gelen bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan değerli misafirlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Üniversite  Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Baz, Kurum Kültürü ve Aidiyet başlıklı konuşmasında kurum kültürünün önemine değindi. Sözlerine “Kurumlarda kurum kültürü oluşturulurken yöneticilerin yönetim politikaları önemli bir etken oluşturmaktadır.  İnsanların toplu olarak bulunduğu ortamlarda organizasyon, organizasyonun olduğu yerlerde ise hiyerarşi zaruridir. Kurumlar, kurullar vasıtasıyla, kurullar ise kurallara göre yönetilir. Kuralı kaldırmak kurulu bozar, kurul bozulunca da kurum yıkılır. Başarılı kurumlar; güçlü kültüre sahip olan kurumlardır. Üniversitenin ana politikalarından biri de iyi bir takım oluşturabilmektir. Eğer oyuncularınız iyi olursa takımınız da iyi olur. Dolayısıyla, kurumunuzun kültürü, işleyişi daha verimli olur ve hafızası daha güçlü olur. Üniversitemizin kurum kültürünün oluşturulmasındaki ana unsurlardan birisi de sizlersiniz. Sizler bu kurumun kültürünün yaratıcısı, taşıyıcısı oluyorsunuz. Gayemiz Şırnak Üniversitesi çalışanlarının gittikleri başka kurumlarda ara eleman olarak değil, aranan eleman olmalarıdır.  Bilmenizi isterim ki derdimiz aynı olursa sevdamız da aynı olur. Her şehre çıkan farklı yollar olsa da anayol sevgidir” sözleri  ile konuşmasını sonlandırdı.

Sonrasında ise Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında Avukat Meltem Zorba, Ebu’l İz El Cezeri Salonu’nda idari personele, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) hakkında idari personele bilgilendirmelerde bulundu ve gelen soruları cevaplandırdı.

Üniversite Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Ertaş ise Prof. Dr. Fuat Sezgin Salonu’nda hizmetli ve sürekli işçi personeline “Hijyen ve Hizmet Eğitimi” hakkında bilgilendirme yaptı

Ardından Üniversite Genel Sekreterlik Yazı İşleri Müdür V. Emre Civelek ise Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) hakkında idari personele çeşitli örnekler eşliğinde bilgilendirmelerde bulundu.

Program, Rektörü  Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan’ın, Avukat Meltem Zorba’ya  hediye takdimi ve sonrasında toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.