METELER FİLMİN GALASI ŞIRNAK’TA YAPILDI

Şırnak’ta bulunan Meteler Taburu konu oldukları “Meteler, Kürşad ve Sekiz Börüsü” filmin galasına katıldılar.

11 Nisan 2019  
 

            19 Nisan 2019 tarihinde vizyona girecek olan “Meteler” filminin galası Şırnak’ta yapıldı. Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan galaya Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Ak Parti Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz, 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Çakırsöğüt 1’inci Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Alper Sır, Meteler Taburu Askerleri, Özel harekat polisleri, filmin oyuncuları ve vatandaşlar katıldı.

Meteler, Yüzbaşı Kürşad ve 8 askerin yer aldığı Meteler timinin teröristlerle verdiği mücadeleyi konu ediyor. Afrin operasyonunun 43. gününde Meteler timi canları pahasına bölgede bulunan teröristler ve onlara destek veren yabancı unsurlarla zorlu bir mücadeleye girişir. Burak Akyol’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin kadrosunda Gökhan Mumcu, Serhan Çeliker, Temmuz Gürkan Karaca, Cem Okyay, Kerem Tanık gibi isimler yer alıyor.

            Makine Kimya Endistürüsü Meteler filmine yerli ve milli silahlar desteğinde bulundu. MPT 76, Boro 12, MPT 55 gerçek silahlar kullanıldı. Gala öncesi filmin oyuncuları ve Meteler Timi, Meteler andını okudular.

Filmin yönetmeni ve Senaristi Burak Akyol, “Bu projeye ilham olan kahraman Türk askeri ve akabinde Meteler timi taburu oldu. Yoğun bir senaryo çalışması oldu çünkü Meteler bilinmeyen bir tim açıkçası Türkiye genelinde ve çalışmamız biraz zor oldu. Ama güzel bir senaryo çıkardık. Akabinde geçtik film çekmeye zorlu bir süreçte karda, suda zorlu hava şartlarında çekimlerimizi tamamladık. Gayet güzel sonuç aldığımızı düşünüyoruz. Tabi bundan sonra takdir seyircinindir” dedi.

            Filmin çekimlerinin yaklaşık 2 ay sürdüğünü belirten Akyol; “Kayseri’de çektik filmi. Kayserinin bir çok bölgesinde çektik. Erciyes’ten tutun Talas’a, Nevşehir’e kadar bir çok yerde filmin çekimlerinin yaptık. Ardından tabi zor film olduğu için askeri bir film çok önemli bir konu. Türk silahlı kuvvetlerini temsil eden Meteler taburunu anlatmak kolay değil dolayısıyla uzun bir kurgu aşaması oldu. 5 6 ay kurgu için bir zaman aldı. Çünkü çok ince çalıştık. Mahcup olmak istemiyoruz. Güzel bir sonuç çıktığına inanıyorum” dedi.

Filmin galası için neden Şırnak’a geldiklerini anlatan yönetmen Akyol, “Bir kere  Meteleri anlattık. Meteler Şırnak’ta, Şırnak Özel Harekat Taburu’nda Meteler. Dolayısıyla filmin galasını burada yapmamız en tabi en doğal şeydir. Buradaki askerlerimize, Mehmetçiklerimize, Metelerimize hatta diğer illerdeki fatihlere, efelere, oğuzlara bir çoğuna moral olsun. Onların yanında olduğumuzu bilsinler diye galamızı Şırnak’ta yapmaya hep beraber karar aldık.” Dedi.

Meterler Filmi’nin Yapımcısı Salih Aksu, “ bu filmin ilk gösterimini Şırnak’ta yapmaktan gurur duyuyorum. Ekip arkadaşlarımız sağolsun. Vali beyden rica ettiler, o da bizi kırmadı kendisine teşekkür ediyoruz.  Filme ilgi büyüktü. Gelen arkadaşlar, komutanlarım, bürokrat büyüklerimden Allah razı olsun. Güzel bir film oldu. Gördüğüm kadarıyla herkes heyecanla izledi. Beğendiklerini umuyorum. Tepki öyleydi. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Yapımcı Neslihan Boz,  “ Burada olmaktan, askerlerimizle filmi ilk kez izlemekten ayrı bir onur duyuyorum. Heyecanımız büyük, onlarla birlikte olduğumuz için heyecanımız büyük. Şırnak’ı da bu vesileyle görmüş ve tanımış olduk. Görüldüğü kadar korkulacak yada endişe duyulacak bir yer değil. İnsanlarında gelip, görebileceği yerdir aslında. Güzel bir proje oldu. Burada olmak, onlarla birlikte olmak, onlarla birlikte bu heyecanı yaşamak, buna vesile olan Şırnak valisine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki projelerde de ki devamını düşünüyoruz. JÖH timi olarak kısmet olursa doğu kesimini komple belki ele alabiliriz. Tekrar buradaki insanlarla bir araya gelme şansımız olabilir.”

Filmin Başrol oyuncusu Gökhan Mumcu; “Bugün buraya geldik, çünkü bu projeye başlarken bu galayı burda yapmak için çok hayallenmiştik. Filmimizi bitirdik. Daha sonra sizlerle bu filmi izledik. Şırnak’a ilk defa geliyoruz. Çok merak ettiğimiz bir yerdi. Aslında tereddütlerimiz vardı gelirken, geldikten sonra böyle bir şeye yer olmadığını gördük. Ne güzel dedik ve iyi ki geldik.”

Meteler filmin basın danışmanı Çağatay Yetik,  “2018 tarihinde Kayseri’de filmin çekimine başladığımız andan itibariyle kıymetli yönetmenimiz ve yapımcımız bir araya gelip, bu filmin galasını Şırnak’ta olmasına evlağ buldu. Çünkü Meteler orijinal timi Şırnak’taydı. Yani Şırnak’ta askerlerimiz için, polislerimiz için onlar için yaptığımız, vatan için, bayrak için yaptığımız filmin galasının İstanbul’da kırmızı halı üstünde yapmak istemedik açıkçası. Burada orijinal Metelerimizle, askerlerimizle, polislerimizle hem jandarma özel harekat hem polis özel harekat birlikleri ile omuz omuza yan yana izlemeyi istedik. Çünkü filmin içeriğinde de onları duygu dünyasına iniyoruz.”dedi

Film ekibine Hz.Nuh’un Gemisi’nin maketini veren Şırnak Valisi Mehmet Aktaş; “Meteler Filmi ekibine yürekten teşekkür ediyorum. Böylesine güzel sanatsal bir etkinliğin ilimizde olması son derece mutlu etmiştir. Ayrıca hem senaryosu hemde film kalitesi olarakta çok değerli bir eseri ortaya çıkarmışlardır. Tabi böyle bir eserin konusu terörle ve bölücülükle mücadele olan bir eserin, bir filmin galasının bu mücadelenin gerçek kahramanlarının huzurunda sergilenmesi ayrıca çok değerli ve anlamlı olmuştur” dedi.