DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve toplumsal bilinç ile farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen ‘’31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ etkinlikleri kapsamında Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından çeşitli çalışmalar yapıldı.

8 Haziran 2018  
 

            31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında; tütün ürünlerine erişimin kısıtlanması, tütün ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklanan zararlar konusunda toplumsal sağlık okuryazarlığının arttırılması, ikna edici sağlık iletişimi kampanyaları ile toplumsal farkındalığın oluşturulması ve ülkemizde sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmaların yanı sıra özel gün ve haftalarda da farklı etkinlikler düzenlenerek kamuoyunda konuyla ilgili farkındalık düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir.

 

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” etkinlikleri kapsamında sağlıklı yaşam aracıyla sanat sokağı iftar çadırı yanında standu kurdu. Kurulan standa "Bağımlı olma özgür ol”, “kendinize zarar vermeyin” ve “sigara bağımlılık yapar” asıldı.

Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından vatandaşlara Karbonmonoksit ölçümü yapıldı. Tütün ve tütün ürünleri kullanımından doğan zararlar ve Sigara Bırakma Polikliniği hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Sağlık Müdürlüğü Personelleri tarafından alanda bulunan vatandaşlara broşür ve Yeşilay baskılı bileklikler dağıtıldı.

Şırnak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Nedim Uzun; ‘’Devletin üst kademesinin talimatlarıyla yıl içerisinde gençleri yiyip bitiren ve onların yaşam hakkını elinden alan bağımlılıklara mücadelelerimiz devam edecektir. Özellikle lise ortaokul çağındaki gençlerimizin bağımlıkla mücadele hususu ile ilgili bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Şırnak’ ta 18 yaş altı nüfus Türkiye ortalamasının 2 katı. Bu nedenle bu mücadeleyi daha aktif bir şekilde vermek durumundayız. Bu mücadele böyle somut bir şekilde görebileceğimiz bir mücadele değildir. Bu düşen görev bu bilinci uyandırmak yanlış düşünceleri değiştirmek gençlerimizi topluma, ailelerine, vatana yararlı birer birey olmalarını sağlamaktır.” Dedi.