Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

CİZRE’DE İLK DEFA DİKİŞSİZ GÖZ MERCEĞİ AMELİYATI YAPILDI

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ikamet eden ve sağ gözünde görme kaybı oluşan 61 Yaşındaki Adil Egül, Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan dikişsiz göz merceği ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştu.

7 Ocak 2018  
 
cizre’de-ilk-defa-dikissiz-goz-mercegi-ameliyati-yapildi-
 Şırnak’ın Cizre ilçesinde ikamet eden ve sağ gözünde görme kaybı oluşan 61 Yaşındaki Adil Egül, Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan dikişsiz göz merceği ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştu.

Cizre’de 10 yıl önce geçirdiği göz ameliyatından sonra sağ gözünde görme kaybı oluşan 61 yaşındaki Adil Egül, Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yener Fırıncıoğulları’nın yapmış olduğu ”Dikişsiz Göz Merceği Ameliyatı” sayesinde sağlığına kavuştu. Yapılan başarılı ameliyatla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Fırıncıoğulları, “10 yıl önce sağ gözünden katarakt operasyonu geçiren hastanın ameliyatı sırasında göz merceğinin yerleştirileceği kapsülü zarar gördüğü için mercek yerleştirilememiş. Daha önce başvurduğu merkezlerde bu işlemin 3. basamak hastanelerde yapılabileceği söylenmiş ancak hasta imkanı olmadığından bu ameliyatı gerçekleştiremediğinden sağ gözünde görme kaybı yaşanmış. Sağ gözünde görme kaybı ile hastanemize başvuran 61 yaşındaki hastanın gözüne Cizre’de ilk defa yapılan dikişsiz olarak göz merceği yerleştirildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından hastanın sağ gözündeki görme kaybı giderilip, hasta eski sağlığına kavuşmuş oldu” dedi.

“OPERASYONU BURADA YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUM”

Hastanın yeniden görmesine katkı sağladığı için çok mutlu olduğunu anlatan Fırıncıoğulları, “Ülkemizde ve dünyada çok az sayıda göz hekimi tarafından gerçekleştirilen bu operasyonu Cizre’de gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyorum. Normalde bu operasyon için hastanemizde bulunmayan özel mercekler ve dikiş ipleri kullanılmaktadır ancak biz elimizde bulunan cerrahi malzemeler ile ek bir ekonomik gider oluşturmadan bu operasyonu yaptık. 6 ay önce geldiğim Cizre devlet hastanesinde 200’e yakın cerrahi operasyon yaptım. Halen katarakt, şaşılık, gözyaşı kanal tıkanıklığı gibi problemlerin cerrahi çözümünde hastalara yardımcı olmaktayım” diye konuştu.

"SAĞLIĞIMA KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM"

Sağlığına kavuşan Adil Egül ise, 10 yıl önce başka bir hastanede katarak ameliyatı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Ancak aradan geçen kısa bir süre sonra gözümde görme kaybı yaşadım. Yaşadığım görme kaybından dolayı birçok hastaneye başvurdum ancak bu ameliyatın üniversite düzeyindeki bir hastanede yapılabileceğini söylediler. Benim de maddi imkanım olmadığı için bu ameliyatı yapamadım. Ama son bir umut olarak Cizre Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yener Fırıncıoğulları’na başvurdum ve yapılan muayeneden sonra bu ameliyatı burada yapabileceğini söyledi. Başarı ile biten ameliyatın ardından sağ gözümdeki görme kaybı giderilip, sağlığıma kavuşmuş oldum. Bu anlamda bu ameliyatın gerçekleşmesinde emeği olan başta Op. Dr. Yener Fırıncıoğulları’na ve Cizre Devlet Hastanesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Hastane başhekimi ve Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Hidayetullah Erzen ise, yaptığı değerlendirmede, “Bazı katarakt ameliyatlarında komplikasyonlara bağlı olarak bazen göz içi mercek yerleştirecek kapsül zarar görür ve göz içi mercek gözün sert tabakası olan skleraya dikişle sabitlenir veya konjontiva altından skleraya tünel yapılarak göz içi merceğinin bacakları gömülerek dikilir. Son yıllarda bu teknikler daha da modifiye edilerek bu işlem dikişsiz olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Meslektaşım Op. Dr. Yener Fırıncıoğulları da Hastanemizde bu tekniği kullanarak bir ilki gerçekleştirdi. Kendisini yaptığı ve yapacağı ameliyatlardan dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |