Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
       
  NTERNET ABONE GR
        
  Abone Ol  |   ifre Hatrlat
  
 
     

CZREDE LK DEFA DKSZ GZ MERCE AMELYATI YAPILDI

rnakn Cizre ilesinde ikamet eden ve sa gznde grme kayb oluan 61 Yandaki Adil Egl, Dr. Selahattin Cizreliolu Devlet Hastanesinde ilk defa yaplan dikisiz gz mercei ameliyat sayesinde salna kavutu.

7 Ocak 2018  
 
cizrede-ilk-defa-dikissiz-goz-mercegi-ameliyati-yapildi-
 rnak’n Cizre ilçesinde ikamet eden ve sa gözünde görme kayb oluan 61 Yandaki Adil Egül, Dr. Selahattin Cizreliolu Devlet Hastanesinde ilk defa yaplan dikisiz göz mercei ameliyat sayesinde salna kavutu.

Cizre’de 10 yl önce geçirdii göz ameliyatndan sonra sa gözünde görme kayb oluan 61 yandaki Adil Egül, Cizre Dr. Selahattin Cizreliolu Devlet Hastanesi Göz Hastalklar Uzman Op. Dr. Yener Frncoullar’nn yapm olduu ”Dikisiz Göz Mercei Ameliyat” sayesinde salna kavutu. Yaplan baarl ameliyatla ilgili açklama yapan Op. Dr. Frncoullar, “10 yl önce sa gözünden katarakt operasyonu geçiren hastann ameliyat srasnda göz merceinin yerletirilecei kapsülü zarar gördüü için mercek yerletirilememi. Daha önce bavurduu merkezlerde bu ilemin 3. basamak hastanelerde yaplabilecei söylenmi ancak hasta imkan olmadndan bu ameliyat gerçekletiremediinden sa gözünde görme kayb yaanm. Sa gözünde görme kayb ile hastanemize bavuran 61 yandaki hastann gözüne Cizre’de ilk defa yaplan dikisiz olarak göz mercei yerletirildi. Baarl geçen ameliyatn ardndan hastann sa gözündeki görme kayb giderilip, hasta eski salna kavumu oldu” dedi.

“OPERASYONU BURADA YAPMANIN GURURUNU YAIYORUM”

Hastann yeniden görmesine katk salad için çok mutlu olduunu anlatan Frncoullar, “Ülkemizde ve dünyada çok az sayda göz hekimi tarafndan gerçekletirilen bu operasyonu Cizre’de gerçekletirmi olmann gururunu yayorum. Normalde bu operasyon için hastanemizde bulunmayan özel mercekler ve diki ipleri kullanlmaktadr ancak biz elimizde bulunan cerrahi malzemeler ile ek bir ekonomik gider oluturmadan bu operasyonu yaptk. 6 ay önce geldiim Cizre devlet hastanesinde 200’e yakn cerrahi operasyon yaptm. Halen katarakt, alk, gözya kanal tkankl gibi problemlerin cerrahi çözümünde hastalara yardmc olmaktaym” diye konutu.

"SALIIMA KAVUMANIN MUTLULUUNU YAIYORUM"

Salna kavuan Adil Egül ise, 10 yl önce baka bir hastanede katarak ameliyat olduunu belirterek, unlar kaydetti: “Ancak aradan geçen ksa bir süre sonra gözümde görme kayb yaadm. Yaadm görme kaybndan dolay birçok hastaneye bavurdum ancak bu ameliyatn üniversite düzeyindeki bir hastanede yaplabileceini söylediler. Benim de maddi imkanm olmad için bu ameliyat yapamadm. Ama son bir umut olarak Cizre Devlet Hastanesi Göz Hastalklar Uzman Op. Dr. Yener Frncoullar’na bavurdum ve yaplan muayeneden sonra bu ameliyat burada yapabileceini söyledi. Baar ile biten ameliyatn ardndan sa gözümdeki görme kayb giderilip, salma kavumu oldum. Bu anlamda bu ameliyatn gerçeklemesinde emei olan bata Op. Dr. Yener Frncoullar’na ve Cizre Devlet Hastanesi çalanlarna teekkür ediyorum.”

Hastane bahekimi ve Göz Hastalklar Uzman Op. Dr. Mehmet Hidayetullah Erzen ise, yapt deerlendirmede, “Baz katarakt ameliyatlarnda komplikasyonlara bal olarak bazen göz içi mercek yerletirecek kapsül zarar görür ve göz içi mercek gözün sert tabakas olan skleraya dikile sabitlenir veya konjontiva altndan skleraya tünel yaplarak göz içi merceinin bacaklar gömülerek dikilir. Son yllarda bu teknikler daha da modifiye edilerek bu ilem dikisiz olarak gerçekletirilmeye baland. Meslektam Op. Dr. Yener Frncoullar da Hastanemizde bu teknii kullanarak bir ilki gerçekletirdi. Kendisini yapt ve yapaca ameliyatlardan dolay kutluyor, baarlarnn devamn diliyorum” ifadelerinde bulundu.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  RESM LANLAR  |   GNDEM  |   DUYURULAR  |   NAN DNYAMIZ  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJ  |   MAGAZN  |