Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

ŞIRNAK CEZA İNFAZ KURUMLARINDA TEDBİRLER ARTTIRILDI

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı yetki alanı içerisinde bulunan 1577 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Şırnak T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurum Covid-19 salgını ile ilgili tedbirler artırıldı.

7 Nisan 2020  
 
-sirnak-ceza-infaz-kurumlarinda-tedbirler-arttirildi

Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz yaptığı açıklamada, dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 salgınını önlemek için Şırnak Ceza İnfaz Kurumlarında her türlü tedbirin alındığını belirtti.

Tedbirler kapsamında, adliyeye ve ceza infaz kurumları ile tutuklu ve hükümlü nakil araçları dezenfekte edildi. Adliye ve ceza infaz kurumlarına girenlerin ateşleri ölçüldü. Adliye ve ceza infaz kurumlarının birçok noktasına dezenfektan yerleştirildi. Ceza İnfaz Kurumu’na giren tüm hükümlü ve tutuklular ile çalışan personellerin ateşleri ölçülüyor, öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerinin olup olmadığı kontrol ediliyor. Herhangi bir şikayetinin olması durumunda sağlık kuruluşuna sevki gerçekleşiyor. Şikayeti olmayan tutuklu ve hükümlüler ilk girişte 14 gün boyunca karantinada kalıyor.

            Açık ve Kapalı görüşmelerin geçici birsüre için askıya alındığı Ceza İnfaz kurumunda hükümlü ve tutuklular aileleri ile haftada 2 gün telefon ile görüşüyor.

            Tutuklu ve hükümlüleri taşıyan araçlar kullanımdan sonra dezenfekte edilirken koğuş, yemekhane, kantin, yatakhane ve diğer bölümler hergün dezenfekte ediliyor.

            Nizamiyeden giren tüm tutuklu ve hükümlülerin kendilerinin emaneti olduğunu belirten Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz; “Bu emanet en iyi şekilde sahip çıkmak adına gerek sağlık tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Gerekli Sağlık tedbirlerini en üst seviyede almış bulunuyoruz.Tutuklu ve hükümlüler Ceza İnfaz kurumuna geldiklerinde sağlık raporlarına bakıyoruz. Şüpheli bir durumun olması veya ateşinin yüksek olması durumunda veya öksürük gibi bir şikayetin olması durumunda kurumumuz da kabulü yapılmayarak tekrar ilgili sağlık kuruluşuna sevki gerçekleşmektedir. Burada tamamen muayene olup, tedavi işlemleri gerçekleştikten sonra kayıt kabul işlemlerini yapıyoruz. Hükümlü, tutuklularımızın ve ceza infaz kurumundaki tüm personelimizin ve askerlerimizin ateşi düzenli bir şekilde ölçülmektedir. Ateş ölçümünde sınır seviyesinin altında ise hükümlü ve tutuklumuzun kayıt kabul işlemini yapmaktayız. Eğer sınırın üstünde çıkarsa geri sağlık kuruluşuna sevkini gerçekleştiriyoruz. Ateş ölçümü sırasında ateşinin normal çıkması durumunda hükümlünün yurt dışı öyküsünün olup olmadığına, yurt dışından gelenler ile temasta bulunup bulunmadığını araştırmaktayız. Bu hususta da olumsuz bir durum olması halinde hükümlümüzün sevkini gerçekleştirmekteyiz. Olumlu bir durum olması halinde Ceza İnfaz kurumumuzda ayırdığımız karantina odasına almaktayız. Hükümlü ve tutuklularımız 14 gün boyunca burada kalıyorlar. 14 günlük süre zarfında herhangi bir hastalık olmaması durumunda ceza infaz kurumumuz ve sağlık kurulumuzun raporları doğrultusunda hükümlü ise hükümlü koğuşuna, tutuklu ise tutuklu koğuşuna sevki gerçekleşmektedir” dedi.

Başsavcı Yılmaz, Ceza İnfaz kurumunda hastalanan tutuklu ve hükümlülerin ilk muayenesinin Cezaevi hekimi tarafından yapıldığını olumsuz bir durum olması durumunda sağlık müdürlüğünden uzman bir hekimin ceza evine davet edilip hastanın muayenesinin yapıldığını söyledi. Bu uygulma ile ceza evine giriş çıkışlar en aza indiriliyor.

Sevki gerçekleşen her hasta Sağlık kuruluşunda tedavi edilkten sonra yine ceza evinde 14 gün boyunca karantinada kalıyor.

            TUTUKLU, HÜKÜMLÜ VE PERSONELİ DIŞ DÜNYADAN İZOLASYONU SAĞLANIYOR

Bilim Kurulu ve Adalet Bakanlığı talimatları doğrultusunda Ceza İnfaz kurumu personelini izolasyona aldıklarını ifade eden Başsavcı Yılmaz; “Böylelikle personelimiz ve hükümlü ile tutuklularımızın sağlığı için personelimizi 3’üncü kişilerden ve dış dünyadan izolasyonunu sağlamış olduk. Kurumumuza bu şekilde herhangi bir salgının girmesini önlemiş olduk. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki kurumumuzda şuana kadar herhangi bir pozitif vakaya rastlanmamıştır. İnşallah aldığımız ve alacağımız tedbirler noktasında bundan sonrada rastlanmayacağını umuyoruz. Personelimizi izolasyona aldığımız an itibarıyla yine dışarda bulunan bir kısım arkadaşlarımız tarafından Vefa Gurubu kurulmuş personelimizin ailelerinin ihtiyaçları bu gurup tarafından sağlanmaktadır. Bu hususu hassasiyetle takip etmekteyiz” dedi.

Kurumda çalışan tüm personelin maske ve eldiven taktığını belirten Başsavcı Yılmaz; “Kurumumuzda kabul gerçekleştiği esnada hükümlülerimize muamelede bulunan personelimiz eldiven ve maskeyle karşılamaktadır. Aynı zamanda mutfakta, koğuşlarda, kantinde ve ilgili birimlerde eldiven maskesini devamlı takmaktadır. Tüm taşıtlarımız her kullanımdan sonra kullanılmadığı durumda en geç 2 günde bir dezenfekte edilmektedir. Kurumuzda bulunan koğuşlar, yemekhane, yatakhane, mutfak, kantin ve tüm birimler her gün dezenfekte cihaz ile dezenfekte edilmektedir. Şuan kurumuzda 35 bin eldiven, 25 bin maske, 1500 litre yüzey dezenfeksiyonu ve 1000 litrede el dezenfeksiyonu temin etmiş durumundayız. Bakanlığımızın talimatı çerçevesinde bir kısım ertelemeler uygun görülmüştür. Açık ve kapalı görüşlerimiz yapılmamakla birlikte isteğe bağlı nakillerde ikinci bir emre kadar ertelenmiştir. Acil durumda avukat yükümlü görüşmeleri kapalı şekilde yapılmakta buda eldiven maske takmak suretiyle gerçekleşmektedir.

Kurumumuzda daha önce yapılan sosyal etkinlikler ve iç hizmet etkinlikleri ikinci bir emre kadar iptal edilmiştir. Daha önce yükümlülerimize haftada bir yapılan telefon görüşmeleri şuanda yükümlü ve tutuklularımıza haftada iki kez 10 dakikalık görüş şeklinde artırılmıştır. Bakanlığımızın çalışmaları sonucunda yakın zamanda görüntülü görüşmede sağlanacaktır. Bakanlığımız talimatıyla iaşe ihtiyaçlarımız artırılmıştır. Bu artırılan iaşe miktarı bağışıklığın artırılması, protein ve c vitaminini artırılması olarak kullanılmaktadır” dedi.

            Başsavcı Yılmaz, ayrıca Adliye ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde de her türlü tedbirin alındığının altını çizdi.
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |