Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

ŞIRNAK'TA KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN "EL EMEĞİ GÖZ NURU" SERGİSİ AÇILDI

Vali Ali Hamza Pehlivan ve Eşi yıldız pehlivan “Kız Çocuklarının Geleceği İçin Bir Tuğla da Siz Koyun” Projesi İçin Düzenlenen Programa Katıldı.

25 Aralık 2019  
 
sirnak-ta-kiz-cocuklarinin-egitimi-icin-
 


Vali Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte Geleceğe Işık Saçan Şırnak Kadın Derneğinin “Kız Çocuklarımızın Geleceği İçin Bir Tuğla da Siz Koyun” projesi kapsamında Şehri Nuh Otel'de düzenlediği programa katıldı.

Programa, Vali Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan,  Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Emniyet Müdür V. İlhami Doğangüzel, İl Jandarma Komutan V. Jandarma Albay Mustafa Çetin, Gençlik ve Spor İl Müdürü Beytullah Birlik, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan, dernek üyeleri, usta öğreticiler, kursiyerler, kamu kurum ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Vali Pehlivan:"Öncelikle ‘Kız Çocuklarımızın Geleceği İçin Bir Tuğla da Sen Koy’ diyerek bizleri bir araya getiren Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan ve ekibine teşekkür ediyorum. Her şeyden önce bir vatandaş olarak kadınlarımızın dezavantajlı sayılmasından, dezavantajlı bir sınıfa dahil edilmesinden hicap duyduğumu ifade etmek isterim. Çünkü insanoğlu kadın ve erkek olarak Yüce Allah tarafından yaratılmış ve elbette ki her birine de münhasır özellikler,güzellikler bahşedilmiştir. Dikkat ederseniz Yüce Allah Kuranı Kerim’de ‘ Ey kadınlar, ey erkekler’ diye seslenmez; ‘Ey inananlar, ey iman edenler’ olarak seslenir. Neden sanki erkek daha üstün, kadın daha aşağı seviyelerde şeklinde bir algı içerisine girelim? Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hele ki bizim medeniyetimizde, kültürümüzde kadını dışlamak asla söz konusu değildir, olmamalıdır. Nüfusumuzun en az yüzde ellisini kadınlarımız teşkil ediyor ve kadınlarımız, tıpkı erkekler gibi bir elmanın iki yarısı gibidir. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başta Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar olmak üzere bütün kurum ve kuruluşların katkısı ile kadının statüsünü geliştirmek maksadıyla çok önemli çalışmalar yürütüldü, yürütülmeye de devam ediyor. Kamu kurumlarının yanında sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda duyarlılık göstermesi, adım atması önem arz etmektedir. Bugün bunun güzel bir örneğini somut olarak yaşıyoruz. Şırnak vilayetimizde insanlarımızın eğitilmesi özellikle kadınlarımızın ve kızlarımızın eğitilmesi terörün belini kırmak sureti ile yakalamış olduğumuz huzur ortamının daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Kız çocuklarımızın temel eğitim almasının ötesinde ortaöğretim ve yükseköğretimde sayılarının artması konusunda da bir çaba içerisindeyiz. Bugünün konusu olma sebebi ile bir kere daha vurgulayalım; kız çocuklarımız mağdur edilmemesi,okula gitmesi, meslek sahibi olması ve ilgili diğer hususlarda muhakkak yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız var. Bu sorumluluğu hep birlikte taşımalıyız, toplumsal duyarlılık oluşturmalıyız. Şırnak ilimiz yaş ortalaması olarak çok genç bir nüfusa sahip. Ben bunu çok büyük bir potansiyel, büyük bir güç olarak görüyorum. Bir idareci olarak da böyle genç, dinamik nüfusa sahip kadim bir şehirde görev yapmaktan dolayı gurur duyduğumu ifade etmek isterim. Sıkıntılı dönemleri geride bıraktık, şimdi istihdamı arttırma, sosyal ve kültürel projeleri ve faaliyetleri çoğaltma zamanıdır deyip buna yönelik adımlar atmaya inşallah devam edeceğiz. Bu programın hazırlanmasında dernek başkanı ve üyeleri başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Programda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Yarka, kadının aile ve toplum içindeki önemi ve değerine dikkat çekerek,yaşanan sorunların müşterek anlayış ve gayretle aşılacağını belirtti. Geleceğe Işık Saçan Şırnak Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan ise proje amacının eğitim gören kız çocuklarının (yetim, öksüz, maddi durumu elverişsiz) eğitimlerine el emeği göz nuru olan satılacak ürünler ile katkıda bulunmak ve farkındalık yaratmak olduğundan bahsetti.

Konuşmaların ardından Vali Pehlivan ve beraberindekiler, açılış kurdelesini keserek düzenlenen kermesin hayırlı olmasını diledi, kermeste sergilenen jirki kilimleri, yağlı boya tabloları, 15 Temmuz anısına çizilen resimler ile çeşitli el sanatları ürünlerini inceledi.(Sekvan KÜDEN)

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |