Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

ŞIRNAK'TA ENGELLİLERE YÖNELİK ETKİNLİK

Şırnak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam 3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Şırnak'ta, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engellilere yönelik etkinlik düzenlendi.

4 Aralık 2019  
 
sirnak-ta-engellilere-yonelik-etkinlik

 

Şırnak Valiliği’nce 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi'nde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkan Vekili Sami Geliş, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz, engelliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Ali Hamza Pehivan, 3 aralık dünya engelliler gününe sadece bir gün değil hergün mantığı ile yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Her insanın engelli adayı olduğunu ifade eden Vali Pehlivan; “Aslında her insan biraz engellidir. Hepimizin muhakkak bir takım sağlık sorunları, bir takım psikolojik sorunları vardır. Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Elbette insan yüce yaradan tarafından yaratılmışların en şereflisi olarak dünyaya gönderilmiştir. Ama dünya bizim içinde bir sınavdır. Bizi yaratan Allah sabrımızı ölçüyor. Bize ruh vermiştir. İnsan sadece bedeninden ibaret değildir. Ruh ve beden bütünlüğünü sağlayıp sağlamadığımızı test eder. Bunu test etmek içinde her insana derecesi değişmekle birlikte bir takım sorunlar, sıkıntılar, engeller vermiştir. Asıl olan sahip olduklarımızın kıymetini bu vesile ile bilebilmektir. Uzvi engellilik derecesi insanlar arasında farklılıkları olabilir. Ama nihayet bu dünyada yaşamı birlikte paylaşıyoruz. Engelli kardeşlerimiz ve aileleri ile bir bütünüz. Dünya üzerinde milyonlarca engelli kardeşimiz var. Engel derecesi biraz az olan diğerine yardım etmekle, destek olmakla mükelleftir. Son 15 yıl içerisinde sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde diğer bir çok alanda olduğu gibi engelli kardeşlerimiz içinde imkanlar genişletiliyor. Daha iyi imkanlar tanınıyor. Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata daha çok katılması, ekonomik hayata daha çok katılması, eğitim hayatına her geçen gün daha fazla katılımlarının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi hususunda birçok adım atıldı, atılmaya da devam ediyor” dedi.

3 aralık dünya engelliler günü gibi günlerinde insanlar üzerinde izler, izlenimler bırakması gerektiğini ifade eden Vali Pehlivan; “Şunu düşünmeliyiz. Ben bir birey, vatandaş veya kamu yöneticisi olarak engelliler için ne yaptım? Ne yapabilirim? Veya çalıştığım kurum engellilerin girişine müsait mi? İşletmekte olduğum dükkan engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla girip çıkmasına müsait mi? Bu soruları kendimize sormamamız gerekir. Ve muhakkak ki atacağımız bir adım vardır. Bir gün kendimize ait evimizi yaparken eğer engellileri düşünme noktasına gelirsek o zaman bilelim ki çok büyük mesafeler kat etmişizdir. Sadece rastladığımızda değil. Bu empatiyi her zaman yapmak durumundayız. Hepimiz engelli adayıyız ama aslında hepimiz engelliyiz. Kiminin kalp sorunu var. Kiminin midesinde sorunu var. Herkesin kendine göre sorunları var. Ama bunu kademe kademe düşündüğümüzde daha fazla sorunu olanlara daha fazla sahip çıkılması ve yardımcı olunması gerekir” dedi.

 

Vali Pehlivan’ın konuşmasının ardından, engelli öğrenciler tarafından hazırlanan hint dansı, harmandalı, şemsiyeli dans ve Şırnak halayı gösteriler beğeni topladı. Görme engelli Cafer Üren ise ritim dinletisi ile salondakiler keyifli dakikalar yaşattı. 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |