Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
       
  İNTERNET ABONE GİRİŞİ
        
  Abone Ol  |   Şifre Hatırlat
  
 
     

YENİ ŞIRNAK GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI CAFER BALIK, YEREL GAZETELERİN SORUNUNU DİLE GETİRDİ

Mahalli yönetimlerde, kamu ile vatandaşlar arasında bir köprü görevi üstlenen, haber ve yorumlarla halkı bilgilendiren yerel basın yayın kuruluşları zor günler geçiriyor. Mevcut ekonomik sorunlar yüzünden yeterince nitelikli gazeteci çalıştırılamıyor.

31 Temmuz 2019  
 
-yeni-sirnak-gazeteciler-cemiyeti-baskani-cafer-balik,-yerel-gazetelerin-sorununu-dile-getirdi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine göre geçen yıl Türkiye’deki gazetelerin %91,3’ü yerel yayın yaptı. Gazetelerin toplam tirajının %17,6’sı yerel yayınlardan geldi. Tirajlardaki düşüş de %17,6 oranında gerçekleşti.

Tirajlarla beraber düşen okur gelirinin alternatifi reklam geliri olsa da, bu kalemde de ciddi bir gerileme var. Üstelik Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) tatilin ardından ele alması beklenen Yargı Reformu Paketi, yerel yayınların can simidi olan resmi ilan gelirlerinin de düşmesine neden olacak.

Yerel medyanın gelir kaynaklarındaki bu tarihi sarsılmayı ve dijital dönüşümün neresinde yer aldıklarını, farklı bölgelerde ve illerde görev yapan gazetecilere. Canan Ekinci Yılmaz, Okan Geçgel, Cafer Balık, Ahmet Işıkdağ, Emrullah Özbey, Sinan Keskin, Fatih Sevinç ve Hüseyin Arslan ile yerel medyanın iş modeli dışında da çok sayıda acil sorunu olduğunu var.

 ‘ŞIRNAK’TA BEŞ GAZETE BİRLEŞİP İKİYE DÜŞTÜ’

Uzun yıllardır Güneydoğu Anadolu’da gazetecilik yapan Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık, yerel basının ekonomik sorunlarına her geçen gün yeni bir problem eklendiğine dikkat çekiyor. Balık, öncelikli beklentilerinin resmi ilan sayılarının artırılması olduğunu ifade ediyor: “Şırnak’ta yayınını sürdüren beş gazete ekonomik nedenlerden dolayı birleşme kararı aldı. Şırnak’ta şu an iki gazete yayın yapmaktadır. Bilindiği gibi yerel basınımız zor ekonomik koşullarda fedakarca görev yapıyor. Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan dalgalanma ile gazete işletmelerinin girdi fiyatlarında olağanüstü artışlar söz konusu oldu. Dövize dayalı kâğıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların sayısında da düşüşler yaşandı. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi yöntemler sonucu ilanlar çok azaldı. Özel reklam gelirleri de bu dönemde önemli ölçüde düştü.”

“Öte yandan, hazırlık çalışmaları süren ‘Yargı Reformu Paketi’ resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemeler içeriyor. İcra ve iflas ilanlarının Basın İlan yoluyla duyurumunu sona erdirecek olan bu düzenleme yerel basın kuruluşları için yeni bir ekonomik sıkıntıdır. Gazeteciler olarak yerel gazetelerin yayın hayatlarını sürdürebilmeleri için, hükûmetten ilan sayılarının artırılması, elektronik yerine yerel gazetelerde yayınlamasını ve ilan bedellerinde iyileştirmeye gidilmesini talep ediyoruz.”

‘Kâğıt fiyatlarındaki artış Van’daki gazeteleri çıkmaza sürükledi’

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) Başkanı Fatih Sevinç, ekonomik sorunlar dolayısıyla gazetelerin kapanma noktasına geldiğine vurgu yaptı ve şunları paylaştı: “Van’da yerel gazeteler çok zor günler yaşıyor. Tabii ki bunun en büyük nedeni ekonomik sıkıntılardır. Başta ilan gelirlerinin düşmesi olmak üzere kâğıt fiyatlarında yaşanan artış da yerel gazetelerimizi çıkmaz bir noktaya sürüklüyor. 2013’te BİK eliyle kentimizdeki 12 günlük gazete birleştirilerek sayı altı gazeteye düşürüldü. Buradaki amaç, gazetelerin daha nitelikli yerel medya hizmetlerini sunacaklarını ve ilan haklarında iyileşmeler olacağı savıydı. Ancak geçen süre şunu gösterdi ki kaybeden gazeteler oldu. O günden bu güne çok ciddi kayıplar yaşandı ve halen de yaşanıyor. Gazeteler o günlerde renkli çıkarken bugün gelinen noktada sayfa sayıları düşürülerek renksiz sayfa, haftanın bir günü çıkmama kararı gibi önlemler alındı. Bu önlemler aslında bir anlamda tükenmişliği işaret ediyor. Uzunca zamandır geçmişin birikimleri ile ayakta kalmaya çalışan yerel gazeteler için son bir adım kaldı, o da kapatmaktır. Bu son adımı engellemek, günün ekonomik verileri doğrultusunda gazetelerin ayakta kalması için hükûmetimizin acil bir eylem planı gerçekleştirmesi gerekir. Aksi takdirde bu yıl sonuna kadar ilimizdeki gazeteler başta olmak üzere birçok gazete kapısına kilit vuracaktır ve bununla birlikte binlerce ekmeksiz, işsiz gazeteci sorunu da ortaya çıkacaktır.”
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © sirnakhaberi
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sirnakhaberi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi sirnakhaberi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  RESMİ İLANLAR  |   GÜNDEM  |   DUYURULAR  |   İNANÇ DÜNYAMIZ  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   TEKNOLOJİ  |   MAGAZİN  |